Od trenutka kada je Ministarstvo Pravde objavilo Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku stručna javnost je na nogama, advokati organizuju proteste, ističu da su predložene izmene zakona protivustavne i veoma štetne po građane, ali čini se da su građani slabo informisani o kakvim se izmenama zapravo radi, kao i da će izmenama upravo da budu pogođeni sami građani, naveo je u saopštenju medijima, beogradski advokat Nemanja Injac.
On upozorava da je predloženim izmenama zakona predviđeno da se nov zakon primenjuje kako na buduće, tako i na sve sporove koji se trenutno vode pred sudovima i kojih je prema procenama oko jedan milion.
„Građani moraju da budu upoznati sa onim izmenama jer usvajanje izmena Zakona njima nanosi najveću štetu. Nacrt novog zakona predviđa, na prvom mestu da će svi građani koji su protiv istog tuženog podneli više tužbi (protiv banke, poslodavca, države ili bilo koga drugog) morati da plate sudske i advokatske troškove druge strane, bez obzira da li su uspele u sporu ili ne“, kaže advokat Injac.

„Takođe, u svim postupcima gde nisu plaćene sudske takse, novi zakon predviđa da se tužba smatra povučenom, a postupak obustavljen. Građani će i u ovom slučaju biti u obavezi da drugoj strani plate sudske i advokatske troškove. Predložene izmene Zakona o parničnom postupku ne samo da su protivustavne i da rezervišu pravo na sudsku zaštitu samo za bogate, već prete da građanima nametnu ogromne dugove koje većina neće moći da izmiri“, ističe beogradski advokat.
U saopštenju njegove kancelarije se ističe da su izmene Zakona o parničnom postupku proistekle pod pritiskom bankarskog sektora, koji na ovaj način pokušava da onemogući građane da pred sudom ostvare svoja prava i povrate novac koji im je nezakonito naplaćen.
Izvor: Špijunka